طبق مطالعه‌ای که موسسه استراتژی ادن انجام داده است، ۵۰ دولت برتر شهر هوشمند در جهان رتبه‌بندی شده‌اند که این نخستین رتبه‌بندی مستقل در نوع خود است که نقش دولت‌ها را در پیشبرد استراتژی شهر هوشمند ایفا می‌کند. آقای Calvin Chu Yee Ming، از سهام‌داران انستیتوی استراتژی ادن می‌گوید: پیشبرد توسعه و تقویت مجدد شهرهای با عملکرد سطح بالا و دوست داشتنی یکی از بزرگترین چالش‌های امروزه است.

دولت‌ها مشتاق هستند که روش‌های مختلفی را برای ادغام فناوری دیجیتال، دانش و دارایی‌ها کشف کنند. این مطالعه دسترسی بی‌سابقه‌ای به مؤثرترین ابزارها را برای کمک به دولت‌ها در مشارکت بیشتر کاربران و شهروندان، بهبود خدمات شهری و شهرهای دوست داشتنی ارائه می‌دهد.

آقای Joshua Teo، می‌گوید: “از طریق این مطالعه، ما می‌توانیم به بینش و درکی در مورد چگونگی همکاری دولت‌های شهری در ابتکارات شهر هوشمند دست پیدا کنیم که نشان‌دهنده درک عمیق از وضعیت انسانی و قدرت تحول و دگرگونی مالکیت و توانمندسازی شهروندان است.”

این رتبه‌بندی بر اساس مطالعه‌ای که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بر روی ۱۴۰ شهر هوشمند جهان انجام گرفته است، بدست آمده است و در نهایت، ۵۰ دولت برتر شهر هوشمند با توجه به ۱۰ معیار زیر رتبه‌بندی شده‌اند:

۱) شفافیت چشم‌انداز؛
۲) رهبری؛
۳) بودجه؛
۴) ارائه مشوق‌های مالی؛
۵) برنامه‌های پشتیبانی؛
۶) استعداد – آمادگی؛
۷) رویکرد مردم محور.
۸) توسعه اکوسیستم نوآوری؛
۹) اجرای سیاست‌های “هوشمند”؛
۱۰) بررسی سابقه ابتکارات و پروژه‌های قبلی

سرانجام ، برای اعتبارسنجی و سنجش نتایج و کسب اطلاعات در مورد چالش‌ها و خطی مشی‌های منحصر به فرد هر شهر، مصاحبه‌ای با مسئولان هر شهر انجام شده است و نتایج رتبه‌بندی به شرح زیر است.

همچنین در نمودار زیر، وضعیت هوشمندی دولت‌ها با توجه به سایز دایره‌ها مشخص شده است.

این تحقیق چندین یافته جالب را نشان می‌دهد:

  • شهرهای اروپایی شهروندان را به طور فعال در توسعه پروژه‌های شهر هوشمند خود، از جمله استفاده از مشورت‌های مشترک و توام، هم‌آفرینی و بودجه‌بندی مشارکتی برای حضور بهتر در نیازهای همه شهروندان درگیر کرده‌اند.
  • • شهرهای آمریکا به دلیل رقابت دولت فدرال که باعث شده دولت‌های هر شهر برای توسعه استراتژی‌های جامع و تفصیلی شهر هوشمند با محوریت جابجایی شهری به ثمر برسند، امیتاز بسیار بالایی کسب کردند.
  • شش شهر هند در بین ۵۰ دولت برتر شهر هوشمند با برنامه‌های متعدد شهر هوشمند با هم‌آفرینی و مشارکت شهروندان قرار گرفته‌اند که از سال ۲۰۱۵ با طرح‌های سیستمی و مرتب و اختصاص بودجه‌های کلان توسط دولت، پشتیبانی و تقویت می‌شوند.
  • سرمایه‌گذاری‌های گسترده در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، همراه با خدمات عمومی کاملاً یکپارچه، به شهرهای بزرگ چین مانند شانگهای، شنزن و پکن کمک کرده است تا پروژه‌های شهر هوشمند خود را به سرعت در معرض دسترس و استفاده میلیون‌ها شهروند قرار دهند.
  • این رتبه‌بندی همچنین تلاش‌های تحسین برانگیز شهرهای هوشمند جدید و نوپا، مانند جاکارتا، پوکت و کیگالی که با پلتفرم‌های یکپارچه داده‌، مشارکت‌های دولتی – خصوصی و مناطق نوآوری تجربه کردند، به رسمیت شناخت.

در تصاویر زیر همچنین امتیاز کسب شده توسط هر شهر مشاهده ‌می‌شود.

منبع