سیستم‌های حاکمیت سنتی، به طور چشمگیری به دلیل گسترش سریع شهرنشینی و رشد جمعیت تحت فشار قرار گرفته‌اند که منجر به ناکارآمدی، کاهش شفافیت و مشارکت محدود شهروندان شده است. برای مقابله با این چالش‌ها، حکمرانی هوشمند به عنوان یک راه‌‌حل نوین، ارائه شده است و از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده‌ها و بلاک‌چین برای ایجاد مدل‌های حکمرانی کارآمدتر، شفاف و فراگیر استفاده می‌کند که ذیل برنامه حکمرانی هوشمند قرار می‌گیرند.

e-Governance

دولت الکترونیک، عملکردهای دولت را دیجیتالی می‌کند تا کارایی، شفافیت و مشارکت شهروندان را افزایش دهد. استفاده از فناوری‌هایی مانند محاسبات ابری، هوش مصنوعی و کلان‌داده‌ها، حکمرانی سنتی را به سیستمی پاسخگوتر و مؤثرتر تبدیل می‌کند. این مدل طیف وسیعی از خدمات دیجیتالی را به شهروندان، مشاغل و سازمان‌ها ارائه می‌کند و حکمرانی فراگیر و مشارکتی را ترویج می‌کند.

چالش‌ها

نمونه‌های موردی

m-Governance

m-Governance یک رویکرد موبایل محور برای دیجیتالی‌کردن عملکردهای دولت، افزایش کارایی، شفافیت و مشارکت شهروندان است. mGaaS با استفاده از فناوری‌های تلفن همراه مانند تلفن‌های هوشمند (موبایل هوشمند)، برنامه‌های کاربردی تلفن همراه و خدمات پیام کوتاه، قصد دارد خدمات دولتی را برای شهروندان در دسترس‌تر و راحت‌تر کند. این مدل خدمات، دولت‌ها را قادر می‌سازد تا طیف گسترده‌ای از خدمات دیجیتال را مستقیماً به موبایل شهروندان ارائه دهند و چارچوب حاکمیتی فراگیرتر و مشارکت‌جویانه‌تری را تقویت کنند.

چالش‌ها

نمونه‌های موردی

Predictive Governance

پلتفرم پیش‌بینی حکمرانی (حکمرانی پیش‌بینی‌کننده) به‌عنوان یک سرویس (PGPaaS) یک سرویس مبتنی بر ابر (Cloud) است که از تجزیه و تحلیل پیشرفته، یادگیری ماشین و فناوری‌های کلان‌داده برای کمک به دولت‌ها برای پیش‌بینی و مقابله فعالانه با چالش‌های بخش عمومی استفاده می‌کند. این مدل خدمات به دولت‌ها اجازه می‌دهد تا از رویکردهای پیش‌بینی برای تصمیم‌گیری آگاهانه، بهینه‌سازی تخصیص منابع و بهبود ارائه خدمات استفاده کنند.

نمونه‌های موردی

نمونه‌های موردی حکمرانی هوشمند

موارد استفاده از حکمرانی هوشمند، شهرها را با زیرساخت‌های دیجیتال پیشرفته، خدمات الکترونیکی کارآمد و مشارکت فعال شهروندان متحول می‌کند. از سلامت و آموزش هوشمند گرفته تا بهبود ایمنی عمومی و حمل‌ونقل که این نوآوری‌ها فضاهای شهری پایدار، کارآمد و فراگیر ایجاد می‌کنند.

در ادامه پیشنهاد می‌کنم متن کامل رو در فایل پی دی اف مطالعه کنید. در بخشی از این سند، چالش‌ها و بهترین شیوه‌های حکمرانی هوشمند، پلتفرم‌های حکمرانی هوشمند، موضوعات مرتبط با چالش‌ها و راهکارهای افزایش مشارکت شهروندی، چارچوب حکمرانی هوشمند، توانمندسازها، استانداردها و دستورالعمل‌های حکمرانی هوشمند، مدل نوآوری تدارکات و پیشنهادات حاکمیتی، سیاست‌های نوآوری اجتماعی و حمایت از حکومت و موارد متعدد دیگری برای درک موضوع حکمرانی هوشمند و رسیدن به راهکار عملیاتی ارائه شده است.

به طور خلاصه، برنامه حکمرانی هوشمند نشان‌دهنده یک رویکرد تحول‌آفرین و آینده‌نگر برای نوسازی مدیریت دولتی است. هدف این برنامه با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و استراتژی‌های نوآورانه، افزایش کارایی، شفافیت و مشارکت شهروندان در فرآیندهای حکمرانی است. موفقیت این برنامه به توانایی آن در رسیدگی به چالش‌های مختلف در بخش‌های مختلف، تقویت چارچوب حاکمیتی پاسخگو، فراگیر و مبتنی بر داده بستگی دارد.

مطالعه و دانلود فایل اصلی:

منبع

https://www.sdpgroups.com/post/smartgovernance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *