رشد شهرهای هوشمند در یک نقطه مهم قرار دارد و مشاغل زیادی در زمینه‌های امنیتی، تحلیلی و اینترنت اشیا وجود دارد که نیاز به پرکردن خلا آنها هست.

بسیاری از مشاغل شهر هوشمند در سال 2018 باید مورد توجه قرار گیرند. با توجه به اینکه فناوری شهر هوشمند تا سال 2021 به 775 میلیارد دلار خواهد رسید، پیشرفت در سنسورهای اینترنت اشیا و پلتفرم‌های تحلیلی منجر به ایجاد هزاران موقعیت شغلی جدید خواهد شد که از طیف وسیعی از مهارت‌ها استفاده می‌کنند.

خانم Jeanne Beliveau-Dunn معاون رئیس جمهور و مدیر کل شرکت سیسکو و مدیر عامل شرکت کنسرسیوم اینترنت اشیاء: شهرها در حال “هوشمند شدن” هستند و این باعث از بین رفتن هزاران شغل فنی سنتی خواهد شد اما در همین حال، موقعیت‌های شغلی جدیدی به وجود می‌آید که بیشتر ترکیبی از دو یا چند طبقه شغلی است.

آقای anil menon رئیس جهانی شهرهای هوشمند سیسکو: “همانطور که شما مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر را به عنوان همتای علوم کامپیوتر و مهندسی مکانیک یا برق داشتید، ترکیبات جدیدی از رشته‌های فنی برای مهندسی شهری در حوزه‌های مختلف خدمات، حمل و نقل و عملیات شهری به وجود آمده است. “

اگر از قبل مشاغل فنی دارید و به دنبال تغییر نقش جدید در یک شهر هوشمند هستید، اپلیکیشن‌ جالب‌ترین و برای شهرهای آینده بسیار مهم است.

خانم Jeanne Beliveau-Dunn: “این شامل مواردی است که خدمات شهری بهتر را برای شهروندان به همراه دارد و دارای بهترین و زودترین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) است. نقاط کانونی شامل ایمنی و امنیت، پایداری منابع مانند آب و انرژی و سیستم‌های حمل و نقل یکپارچه / متصل است. اینها همه برنامه‌های با ارزشی هستند که در شهرهای هوشمند کشش بازار (Traction) بسیار بالایی دارند. افرادی که می‌خواهند با شهرهای هوشمند درگیر شوند، باید با روش‌های مختلف همچون مربیگری (Mentoring)، کارآموزی (Internships) و غیره در این حوزه‌ها آموزش ببینند. “

در اینجا 15 شغل برتر که در سال 2018 و بعد از آن در شهرهای هوشمند مورد تقاضا قرار خواهد گرفت، آورده شده است:

1- علم یادگیری ماشین

از آنجا که شهرها بطور فزاینده‌ای در حال بکارگیری اینترنت اشیا هستند و قادر به جمع‌آوری داده‌هایی در مورد وضعیت آب و هوا، ترافیک و غیره هستند، دانشمندان علم داده نیاز به تجزیه و تحلیل و ایجاد ارزش بیشتر از آن داده‌ها دارند. بنابراین علم یادگیری ماشین از شغل‌های اساسی در شهرهای هوشمند هست.

2- علم داده

آقای Bryan Ware، مدیرعامل شرکت Haystax Technology: “یكی از چالش برانگیزترین مشاغل كه شهرهای هوشمند برای رفع آن تلاش خواهند كرد، یك متخصص علم داده است كه غالباً به دلیل توانایی کم آنها در مدل‌های هوش مصنوعی، بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود.

همچنین McKinsey پیش بینی می‌کند که بازار کار علم داده تا سال آینده 250،000 شغل باشد و یکی از شغل‌هایی که نیاز اساسی به آن هست، امنیت سایبری است، جایی که پیش بینی می‌شود تعداد پروژه‌های این حوزه تا سال 2022 به 1.8 میلیون برسد.

3- توسعه دهنده

شهرهای هوشمند و ظهور اینترنت اشیا باعث ایجاد تقاضای بیشتر برای توسعه دهندگان از جمله توسعه دهندگان نرم افزار، توسعه دهندگان سیستم عامل و توسعه دهندگان پایگاه داده شده است.

4- تحلیلگر فضای مجازی

هر کاری که ما در شهرهای هوشمند انجام می‌دهیم باید امن و ایمن باشد. ظهور اینترنت اشیا راه‌های حمله سایبری را بیشتر کرده است و وضعیت امنیت سایبر را حیاتی می‌کند. فقط تصور کنید که اگر شبکه برق یک شهر از بین برود چه اتفاقی می‌افتد. Beliveau-Dunn: نیاز به متخصصان امنیت سایبری حرفه‌ای در راستای رشد شهرهای هوشمند، افزایش خواهند داشت.

5- معماری رایانش ابری

شهرها توسط ارائه دهندگان راه‌حل در مورد برنامه‌های جدید شهر هوشمند بمباران می‌شوند تا بتوانند مدیریت بهتر دارایی‌های خود را انجام دهند (دارایی‌هایی همچون: پارکینگ، روشنایی، مدیریت آب و غیره)ُ با این وجود یک نیاز اساسی برای منطقی کردن برنامه‌های مختلف و همچنین ایجاد یک پلتفرم ابری واحد برای ادغام با برنامه‌های کاربردی شهری وجود دارد. در این باره، آقای Marcotorchino  (مدیر توسعه کسب و کار و مارکتینگ Sierra Wireless) می‌گوید: در نتیجه نیاز جدی به معماری رایانش ابری در شهرها وجود دارد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *