طبق مطالعه‌ای که موسسه استراتژی ادن انجام داده است، 50 دولت برتر شهر هوشمند در جهان رتبه‌بندی شده‌اند که این نخستین رتبه‌بندی مستقل در نوع خود است که نقش دولت‌ها را در پیشبرد استراتژی شهر هوشمند ایفا می‌کند. آقای Calvin Chu Yee Ming، از سهام‌داران انستیتوی استراتژی ادن می‌گوید: پیشبرد توسعه و تقویت مجدد شهرهای با عملکرد سطح بالا و دوست داشتنی یکی از بزرگترین چالش‌های امروزه است.

دولت‌ها مشتاق هستند كه روش‌های مختلفی را برای ادغام فناوری دیجیتال، دانش و دارایی‌ها كشف كنند. این مطالعه دسترسی بی‌سابقه‌ای به مؤثرترین ابزارها را برای کمک به دولت‌ها در مشارکت بیشتر کاربران و شهروندان، بهبود خدمات شهری و شهرهای دوست داشتنی ارائه می‌دهد.

آقای Joshua Teo، می‌گوید: “از طریق این مطالعه، ما می‌توانیم به بینش و درکی در مورد چگونگی همكاری دولت‌های شهری در ابتکارات شهر هوشمند دست پیدا کنیم که نشان‌دهنده درک عمیق از وضعیت انسانی و قدرت تحول و دگرگونی مالکیت و توانمندسازی شهروندان است.”

این رتبه‌بندی بر اساس مطالعه‌ای که در سال‌های 2018 و 2019 بر روی 140 شهر هوشمند جهان انجام گرفته است، بدست آمده است و در نهایت، 50 دولت برتر شهر هوشمند با توجه به 10 معیار زیر رتبه‌بندی شده‌اند:

1) شفافیت چشم‌انداز؛
2) رهبری؛
3) بودجه؛
4) ارائه مشوق‌های مالی؛
5) برنامه‌های پشتیبانی؛
6) استعداد – آمادگی؛
7) رویکرد مردم محور.
8) توسعه اکوسیستم نوآوری؛
9) اجرای سیاست‌های “هوشمند”؛
10) بررسی سابقه ابتکارات و پروژه‌های قبلی

سرانجام ، برای اعتبارسنجی و سنجش نتایج و کسب اطلاعات در مورد چالش‌ها و خطی مشی‌های منحصر به فرد هر شهر، مصاحبه‌ای با مسئولان هر شهر انجام شده است و نتایج رتبه‌بندی به شرح زیر است.

همچنین در نمودار زیر، وضعیت هوشمندی دولت‌ها با توجه به سایز دایره‌ها مشخص شده است.

این تحقیق چندین یافته جالب را نشان می‌دهد:

در تصاویر زیر همچنین امتیاز کسب شده توسط هر شهر مشاهده ‌می‌شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *